Kreta yra didžiausia ir pati gražiausia Graikijos sala, skalaujama šiltos ir skaidrios Viduržemio jūros. Puiki geografinė padėtis visada garantuoja gerą orą atostogoms- čia daugiausia saulėtų dienų visoje Europoje! Salą geriausiai charakterizuoja jos nuostabi gamta, turtingas kultūrinis paveldas, draugiški vietiniai ir unikali Viduržemio jūros regiono virtuvė. Ne veltui Kreta yra viena populiariausių ir daugiausiai turistų lankoma atostogų kryptis. Šioje saloje tikrai yra kažkas magiško ir užburiančio…Pabuvoję kartą Kretoje, daugiau niekada jos nepamiršite. Nes neįmanoma pamiršti tokio grožio paplūdimių, dramatiškų kalnų peizažų, nepaliestos gamtos. Ką jau kalbėti apie Graikiškas naktis- gyvos muzikos vakarus, sirtakį bei kretietišką virtuvę. Saloje kiekvienas ras sau įdomią veiklą, ar tai būtų kultūra, ar gamta, ar aktyvaus sporto pramogos. Čia gausu architektūrinių muziejų, Venecijos laikų miestų, Viduramžių pilių, Bizantijos vienuolynų, na ir, žinoma, pasakiškų paplūdimių.

Kretos klimatas ir orai- Crete climate and weather. Kreta priklauso Viduržemio ir Šiaurės Afrikos klimato zonoms.  Vasaros čia karštos ir saulėtos, žiemos vėsios, drėgnos, dažnai lietingos. Vasaros sezonas ( turistinis ) prasideda Velykų šventėmis ir baigiasi spalio gale. Nuo spalio galo iki Velykų Kretoje yra žiemos sezonas ( neturistinis ). Karščiausi mėnesiai: liepa ir rugpjūtis, kai vidutinė oro temperatūra siekia daugiau nei 28C. Tai idealus laikas saulės ir karščio mėgėjams, mėgstantiems pasyvų poilsį ir maudynes šiltoje jūroje. Aktyviems poilsiautojams, norintiems pakeliauti ir pažintį salos grožį, geras laikas atostogoms Kretoje yra balandžio ( 22C ), gegužės  ( 25C ), birželio (26C ) ir rugsėjo ( 26C ) mėnesiai. Spalio mėnesis ( 23C ) dar lepina šiluma ir saule, bet vakarai jau vėsesni, taip pat nemaža lietaus tikimybė, ypač nuo antros mėnesio pusės. Visais vasaros mėnesiais nuo balandžio iki spalio imtinai, jutiminė oro temperatūra yra didesnė nei termometro rodmenys. Tad jei termometro stulpelis rodo 22C, atrodo daug šilčiau, apie 25C. Prie tos šilumos dar prisideda šiltas Afrikos vėjelis.

Geografiniai faktai – Geographical Facts. Kretos sala užima 8336 kvad.m. ploto, salos ilgis- 260 km., plačiausia dalis- 60 km, siauriausia- 12 km. Sala suskirstyta į 4 apskritis: Chanijos, Retimno, Herakliono ir Lasiti. Šiaurinė salos dalis yra labiau išvystyta ir turistinė nei pietinė. Didžiausi miestai: Heraklionas ir Chanija ( abiejuose yra oro uostai ). Strategiškai patogiausia atostogoms vieta- Retimno apskritis, salos centras. Iš čia galite apkeliauti visą salą ir nakčiai grįžti į savo viešbutį.

Kretos paplūdimiai- Cretan beaches

Kretos paplūdimių nuotraukos puikuojasi visose kelionių katologuose, gražiausių Europos paplūdimių ,,topuose”. Net 106 salos paplūdimiai turi ,,Žydrąsias Vėliavas”- švariausio vandens ir aplinkos apdovanojimus. Bet jokios nuotraukos negali atskleisti to efekto, kai pirmą kartą pamatai tai savo akimis. Turbūt daugelis atostogavę Kretoje aplankė Balos Lagūną- tikras rojus žemėje su turkio skaidrumo jūra ir sekliais balto smėliuko paplūdimiais. Anglijos Princas Čarlzas ir Princesė Diana jachta atplaukė pažiūrėti šio grožio. ,,Balos Lagūnai” nenusileidžia ,,Elafonisi” paplūdimys, kasmet pritraukiantis tūkstančius poilsiautojų savo rožinio smėlio krantais.  O egzotinis palmių paplūdimys ,,Vai” ir auksinis smėlis leis jums suabejoti, ar tikrai esate Graikijoje, o ne Indijos vandenyno pakrantėje. Būtų galima vardinti ir vardinti, tuos gražiuosius Kretos paplūdimius: ,,Preveli”, ,,Matala”- pirmosios hipių gyvenvietės, ,,Agios Pavlos”- įspūdingos kopos laukinėje gamtoje. Viską tikrai būtų sunku išvardinti. Kretoje kiekvienas ras savo ramybės ir grožio oazę, ar tai būtų turistų lankoma populiari vieta, ar nuošalus nudistų pležas, ar netikėtai iš kelio išklydus atrastas laukinis krištolo skaidrumo jūros . baseinas

Kretos lankytinos vietos- Things to see in Crete

Kretos sala yra pirmosios Europos civilizacijos- Minų civilizacijos lopšys. Minų gyvenvietė- muziejus po atviru dangumi- ,,Knoso Rūmai” yra pats populiariausias lankytinas  Kretos objektas. Herakliono mieste įsikūręs Kretos Istorijos Muziejus eksponuoja visus Minų civilizacijos radinius.

Spinalongos ( raupsuotųjų ) sala. Iki pat 1957-ųjų į šią salą buvo siunčiami visi raupsais sergantys žmonės karantino tikslais. Čia jie sukūrė savo miestą su mokykla, poliklinika, kavinėmis. Spinalongos salą galima pasiekti laivu iš Eloundos, Plakos arba Agios Nikolajos. Labai įdomiai Spinalongą aprašo rašytoja Victoria Hislop savo knygoje ,,Sala”. Joje atsiskleidžia sukrečianti ir tragiška šeimos istorija. Rekomenduojame paskaityti šią knygą, prieš vykstant į Kretą.

Chanijos senamiestis- be jokios abejonės yra viena įspūdingiausių lankytinų Kretos vietų. Senamiestis padalintas į tris kvartalus: venecijiečių, turkų ir žydų. Siauros ir jaukios gatvelės persipynusios su venecijiečių, otomanų ir neoklasicizmo statiniais. Per visą senamiesčio krantinę driekiasi kavinės ir restoranai.

Retimno senmiestis ir miesto tvirtovė ,,Fortezza”

XII a. Arkadi vienuolynas ( Retimno apskritis )- tai populiariausias salos vienuolynas, šventa vieta bei UNESCO paveldas, simbuolizuojantis kretiečių kovą už laisvę. Kiekvienais metais čia plūsta piligrimai bei visi tikintieji.

bei Retimno miesto tvirtovė ir senamiestis taip pat pritraukia didelius būrius turistų.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *